Puslapis 11

"Riešuto" klubo turnyrai...

Parašytas: 2020 Vas 01 Šeš 15:02
Vaidas Puočiauskas
Artimiausiu metu mūsų klubo svetainėje (skyriuje 'Skelbimai') skelbsime naujai rengiamo turnyro nuostatus.

Šia proga trumpai priminsiu šį tą iš „Riešuto“ klubo rengiamų turnyrų istorijos.
Klubas nuo pat įsikūrimo pradžios kiekvienais metais vykdė šaškių turnyrus. Bandėme daryti tokio pobūdžio renginius, kokių, mūsų nuomone, tuo metu Lietuvoje labiausiai reikėjo ar, kitais žodžiais tariant, trūko:

2007 m.

Pats pirmas renginys, kuris buvo surengtas tuomet dar tik besikuriančio „Riešuto“ klubo pastangomis, buvo 2007m. įvykęs mačas Lietuva-Lenkija. Organizavome tokį mačą, nes mačų su kitų šalių rinktinėmis tuo metu jau labai ilgą laiką visai nebuvo. Manėme, kad taip paskatinsime ir išjudinsime LŠF rengti ateityje kažką panašaus. Deja...
Iš kitos pusės, mūsų tuometinės pastangos, atrodo, nenuėjo visai perniek, nes visai nesenai, po 12 metų pertraukos, panašus mačas pagaliau įvyko. Iniciatoriumi šio mačo tapo tie patys lenkai. Kiek teko kalbėtis su lenkais, būtent mačas, įvykęs prieš 12 metų, paskatino lenkus parodyti iniciatyvą šį kartą. Gerai kad LŠF šį kartą, vaizdžiai tariant, „nepasišiukšlino“: lenkų iniciatyvą palaikė ir šis mačas įvyko.

2008 -2009 m.

2008m . „Riešuto“ klubo rinktinė su dideliu entuziazmu išvyko į Europos klubinį čempionatą, vykusį Kryme ( Eupatorijoje). Rašau „su dideliu entuziazmu“, nes iki tol panašiuose renginiuose joks Lietuvos klubas nedalyvavo. Ten nuvykus, pamatėme ir įsitikinome, jog aukštesniame lygyje (pasaulio čempionatai ir panašiai) prie „64“ lentos klasika nebežaidžiama, žaidžiami mikromačai su priverstiniais debiutais (šiuolaikinė versija). Grįžus iš minėtų varžybų, aš forume retoriškai kėliau klausimą: kodėl pas mus Lietuvos čempionatai žaidžiami „senoviškai“, konstatavau, kad, taip žaisdami, randamės, vaizdžiai tariant, „akmens amžiuje“. Oficialios reakcijos tada iš LŠF taip ir nebuvo sulaukta. Kilo mintis patiems surengti varžybas šiuolaikinėje versijoje.

Tuo tikslu „Riešutas“ 2008-2009m. surengė du tarptautinius turnyrus, „Riešutas-2008“ ir „Riešutas-2009“, pasižymėjusius ypač stipria sudėtimi (jame žaidė praktiškai beveik visi stipriausieji Lietuvos žaidėjai, priedo dar dalyvavo 5 tarptautiniai didmeistriai iš kitų šalių, nors kartą buvę šių šalių čempionais).
Gal bus ir per stipru taip sakyti, bet manau, kad būtent „ „Riešuto“ surengti turnyrai šiuolaikinėje versijoje su geru priziniu fondu didžia dalimi įtakojo tą faktą, kad, rengiant Lietuvos finalus, vėl buvo atgaivinta šiuolaikinė versija, nes po šių turnyrų gan stipriai pasikeitė daugelio jaunų žaidėjų požiūris į tai.

2010-2014 m.

Kaip minėjau, žingsnį į priekį LŠF padarė,- Lietuvos „64“ šaškių finalai pradėti vykdyti šiuolaikinėje versijoje. Iš kitos pusės, komandinių turnyrų, nekalbant net ir jau apie oficialų LR komandinį čempionatą, pagal šiuolaikinę versiją nebuvo. Norėjom likviduoti šį minusą: klubo iniciatyva 2010m. buvo surengtas pirmas komandinis turnyras tarp klubų pagal šiuolaikinę versiją. Jis buvo pavadintas „Riešuto taurė“. LŠF federacija idėją palaikė: abiems pusėms sutarus, „Riešuto taurės“ turnyrui sekančiais metais buvo suteiktas oficialus Lietuvos čempionato statusas. Po penkerių metų turnyro „Riešuto taurė“ vykdymo nusprendėme, kad klubas savo misiją atliko... Turnyro organizavimą perleidome LŠF.

Vaizdžiai tariant, „ledai (komandinio turnyro pagal šiuolaikinę versiją vykdymui) buvo pralaužti“... Mes nusprendėme sukurti kažką naujo...
Gimė turnyro „64x64“ idėja. Tai buvo visai naujo, neįprasto formato turnyras, vykęs keliais etapais. Nepaisant kai kurių skeptikų (kad nepavyks surengti, nes nesusirinks žaidėjai, kam aplamai reikalingas toks formatas), turnyras „64x64“ 2013m. (pirmi du etapai Kaune, likusieji etapai Vilniuje) įvyko. Galima tvirtinti, jog turnyras pavyko , nes sulaukėme dėmesio ir gerų atsiliepimų iš absoliučios turnyro dalyvių daugumos. Net ir kai kurie buvę prieš turnyro pradžią jo skeptikai po to pripažino, kad turnyras buvo įdomus ir vykęs....

2015-2018 m.

Po gan sėkmingo novatoriško „64x64“ turnyro norėjosi vėl padaryti kažką naujoviško. Gimė idėja surengti turnyrą „Regionų taurė“. ŠIs turnyras buvo vykdomas 4 metus iš eilės. Apie šio turnyro tikslus, vykdymą, problematiką, aktualijas ir pan. jau buvo nemažai rašyta (besidomintys visa tai gali rasti senojoje klubo svetainėje adresu old.riesutas.org)., todėl nebesikartosiu.

2019 m.

Praėjusiais metais klubas surengė respublikinio masto vaikų varžybas „Rivilės taurė“. Norėjome padaryti jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams šaškių šventę, kad būtų ypač geros žaidimo sąlygos, nes dabar vykdomuose vaikų čempionatuose, deja, dažniausiai pasigendame būtent geros turnyrinės salės, jaukios aplinkos ir pan.
Tai buvo didžiausias tokio amžiaus vaikų turnyras Lietuvoje iš visų iki šiol vykusių, -susirinko beveik 100 dalyvių iš visos Lietuvos. Vaikai žaidė didelėje puikiai tam pritaikytoje viešbučio „Panorama“ salėje, visi vaikai gavo dovanėles, prizininkai gavo vertingas dovanas.... Sulaukėme daugybės šiltų atsiliepimų iš dalyvavusiųjų vaikų, jų trenerių ir tėvų, -tai rodo, jog turnyras pavyko.

2020 m.

Įkvėpti gerų atsiliepimų, nusprendėme turnyrą „Rivile taurė“, skirtą vaikams, pakartoti ir šiais metais. Jau numatyta ir šio turnyro data - 2020-09-26.

Reikėtų pagirti Trakų raj. atstovą K.Blaževičių, alytiškius J.Rutkauską, D.Buklerį ir D.Monstį, ukmergiškius V.Ziezį ir A.Pošką, plungiškį R.Valužį, Radviliškio raj. atstovą A.Čižauską, šakietį A.Grinkevičių, klaipėdietį A.Daščiorą bei daugelį kitų entuziastų-organizatorių, kurių dėka Lietuvoje vyksta daug turnyrų. Tuo reikėtų mums visiems tik pasidžiaugt...

Ko trūksta? Manome, kad šiuo metu pagrindinis trūkumas yra :
beveik išnyko turnyrai su visa būdinga solidiems turnyrams atributika: didesnė laiko kontrolė partijai, mikromačai, rimtesni prizai nugalėtojams ir panašiai. Bandysime surengti turnyrą, nors dalinai mažinantį šį trūkumą.

Artimiausiu metu klubo svetainėje http://riesutas.org paskelbsime būsimo turnyro nuostatus.

Re: "Riešuto" klubo turnyrai...

Parašytas: 2020 Vas 03 Pir 11:24
Vaidas Puočiauskas
Tęsiu savo rašinį šia tema.

Jau minėjau, kad turnyrų, kuriuos rengia ne LŠF, Lietuvoje vyksta daug... Bet jie visi paprastai yra vienos dienos trukmės, su nedidele laiko kontrole... Solidesnių šia prasme (didesnė laiko kontrolė, mikromačai ir t.t.) turnyrų praktiškai neliko. Mano žiniomis, iš solidesnių šia prasme turnyrų, surengtų ne LŠF, pastaraisiais metais buvo tik du: R.Valužio ir S.Laurutienės organizuoti turnyrai („Plungė-2018“ ir Valantino memorialas Šiauliuose).

Tuo nereikia stebėtis. Rengiant turnyrą su didesne laiko kontrole arba naudojant mikromačus, iškyla pagrindinė problema -vienos dienos tam neužtenka. Todėl rengiant tokį turnyrą, kyla papildomi rūpesčiai: dalyvių apnakvydinimas ir maitinimas. Prie viso to pridėkime faktorių, kad daug kas paprasčiausiai nenori ar negali skirti varžyboms 2 dienas.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Grįžtu, kaip sakoma tokiais atvejais, prie savų reikalų... Norai norais, bet paskaičiavus, kad taikant didesnę laiko kontrolę ir mikromačus, net ir 2 dienų neužtenka ir tam reikia skirti 3 dienas, atrodė, kad idėjos daryti mikromačus su normalia laiko kontrole partijai teks atsisakyti. Jei daug kas nenori (ar negali ) skirti varžyboms dvi dienas, ką jau ten bekalbėti apie tris...

Sugalvojome kompromisinį variantą, kurį neužilgo ir pateiksime, skelbdami turnyro nuostatus (žr. temą 'Skelbimai').

Ar yra Lietuvoje pakankamai daug asmenų, norinčių dalyvauti rimtesniuose šaškių turnyruose ? Galbūt, neverta eikvoti laiko ir energijos tokių turnyrams organizavimui, jei norinčių yra nedaug ?

Klausimas retorinis ir į jį bent dalinai greitu laiku bus atsakyta, paskelbus turnyro nuostatus ir registravimąsi į jį.